środa, 14 grudnia 2016

Elewacja drewniana

Aż się przeraziłem gdy spojrzałem kiedy był ostatni wpis na blogu. Dużo czasu minęło. A że trochę ciekawych tematów się uzbierało przez te kilka miesięcy to czas wziąć się do roboty i opisać Wam co i jak.
Na pierwszy ogień idzie elewacja drewniana. Projekt by zrealizowany latem, ale dopiero teraz jest czas by siąść i nadgonić zaległości.
Celem było położenie drewnianych elementów elewacji na nowo wybudowanym domu by dodać trochę ciepła biało-czarnym ścianom. Jako materiał został wybrany modrzew syberyjski w postaci desek o przekroju rombu.
Wszystkie deski zostały zaimpregnowane impregnatem gruntującym Altax Penetrin. Na wierzch nałożono lazurę HK-Lazur, która nie tylko zabezpieczyła powierzchnię modrzewiowych desek, ale i nadała im odpowiedni kolor. 
Deski mocowałem do łat zakotwionych w murze wkrętami Spax. Powierzchnia ściany pod deskami była pomalowana na kolor czarny by nic nie przebijało się spomiędzy desek elewacji.
Elementy drewniane miały znaleźć się tylko w niektórych, ściśle określonych miejscach domu. W związku z tym deski należało dociąć na odpowiedni wymiar. Po docięciu, wszystkie końcówki były lekko oszlifowane papierem ściernym. Następnie impregnowane i malowane lazurą. 
Deski były układane od góry z zachowaniem stałych dystansów. W kilku miejscach całe deski dały pożądane pokrycie całego obszaru. Jednak w kilku przypadkach należało rozciąć ostatnią deskę i przymocować jedynie węższy pasek by uzyskać odpowiedni wymiar. 
Poniżej kilka zdjęć gotowej elewacji.

6 komentarzy:

 1. Bardzo interesujący post! Super pomysł na dodanie domkowi charakteru!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki to profil i jakie wymiary deski? Wygląda rewelacyjnie jak i cały dom!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do nazwy profilu to był to ROMB z oferty firmy Dombal. Dokładnych wymiarów już nie pamiętam, ale szerokość koło 6cm i grubość koło 2cm.

   Usuń
  2. Znalazłem
   https://www.dombal.com.pl/elewacje/elewacja-drewniana/modrzew-syberyjski/deska-elewacyjna-modrzew-syberyjski-profil-romb.html

   Dziękuję bardzo :)

   Usuń
 4. Dzień dobry bardzo ładny kolor na deskach mógłby pan napisać jaki to kolor? , zamierzam pomalowac elewacje podobnie u siebie w domu i stąd moje prośba.

  OdpowiedzUsuń