piątek, 22 maja 2015

Domek narzędziowy z drewutnią cz.5

Czas wrócić do tematu z poprzedniej jesieni. W postach sprzed kilku miesięcy opisywałem kolejne etapy budowy domku narzędziowego u klienta. Dla przypomnienia, te relacje możecie znaleźć tutaj:
http://www.pasjadrewna.blogspot.com/2014/09/domek-narzedziowy-z-drewutnia-cz1.html
http://www.pasjadrewna.blogspot.com/2014/09/domek-narzedziowy-z-drewutnia-cz-2.html
http://www.pasjadrewna.blogspot.com/2014/10/domek-narzedziowy-z-drewutnia-cz3.html
http://www.pasjadrewna.blogspot.com/2014/11/domek-narzedziowy-z-drewutnia-cz4.html
Jesienią prace zostały zatrzymane w momencie położenia deskowania dachu. 
Kilka tygodni temu zewnętrzna firma wykończyła pokrycie dachu. Do tego użyto blachy dookoła krawędzi, a powierzchnię dachu pokryto papą i gontami.
Co do mojej "działki", a więc budowy drewnianej części domku to zima minęła, rozpoczęła się wiosna i zmiany temperatury oraz wilgotności zrobiły swoje. Kilka wcześniejszych pęknięć w drewnianych belkach się powiększyło. Na szczęście konstrukcja jest stabilna i nie ma żadnego zagrożenia.
Jeszcze przed rozpoczęciem prac "w terenie" przygotowałem ramę do okna, które znajdzie się w tylnej ścianie domku. Ramę skleiłem z listem sosnowych. połączonych na lamelki i kołki. To dało dosyć lekka i sztywną, a zatem stabilną wymiarową ramę. Okno będzie miało otwór 40x40 cm. Zewnętrzne wymiary ramy to 50x50 cm. Szyba od wewnątrz będzie umocowana na silikon i dodatkowo wsparta ćwierćwałkiem na obwodzie.



Na początek prac na miejscu budowy domku zaplanowaliśmy postawienie ścian dookoła części zamkniętej. Ściany wykonane są z podbitki przybitej gwoździami do pionowych belek oczywiście z zachowaniem dystansów pomiędzy kolejnymi listwami. Na początek zacząłem od jednolitej, prostokątnej ściany bocznej. Pionowe belki, na których jest zbudowana ściana są cofnięte w stosunku do płaszczyzn pionowych słupów głównych. To umożliwia wpuszczenie listew podbitki pomiędzy słupy z lekkim zapasem na pracę materiału na końcach listew. Daje to całkiem fajny efekt wizualny. Dolna listwa podbitki nie jest od spodu podparta, dlatego woda bez problemu może spływać na ziemię. 





Po ścianie bocznej przyszedł czas na ścianę tylną. Tu już następny krok - trzeba było osadzić ramę okna. Dlatego belki pionowe musiały być odpowiednio rozmieszczone. Rama opiera się dodatkowo na poziomej belce, która pomaga przenieść ciężar okna. Ta listwa tworzy też naturalną półeczkę lub parapet od wewnątrz. A sama rama jest oprócz tego przykręcona do pionowych belek.





Obie ściany u góry zostały wykończone listwami dociętymi na wymiar.

c.d.n.

2 komentarze:

  1. Też zrobiłem domek na narzędzia samodzielnie. Nie było to szczególnie trudne. Impregnowany materiał, do tego wkręty do drewna, jakieś kątowniki i narzędzia - stoi i swoje zadanie spełnia. Nie mówiąc o satysfakcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może i ja kiedyś takie rzeczy będę mieć u siebie w ogrodzie i teraz jednak skupiam się na moim balkonie. Wiem, że właśnie w sklepie https://ogrodolandia.pl/meble-balkonowe bez żadnego problemu można kupić dobrej jakości meble balkonowe.

    OdpowiedzUsuń